ÖZGEÇMİŞ:
 
        Ankara doğumlu olan Mehmet TUNÇ, evlidir.
 
 
EĞİTİMİ:
 
    İlköğretimi Eskişehir'de, ortaöğretimi Ankara'da, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (H.Ü-İİBF) Kamu Yönetimi Bölümü'nde, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı'nda tamamladı. Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümünde doktora eğitimine devam etmektedir. Bir yıl süreyle Sussex Üniversitesi'nde (İngiltere-Brighton) İngilizce dil eğitimi aldı. İngiliz Kamu Yönetimi üzerinde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında gezi ve incelemelerde bulundu..
 
MESLEKİ KARİYERİ:
        
     2004 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın (ÇSGB) ilgili kuruluşu olan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü'nde (İŞKUR) İstihdam Uzman Yardımcısı olarak meslek hayatına başlayan TUNÇ, İŞKUR İstihdam Daire Başkanlığı'nda bir yıl çalıştıktan sonra, kısa adıyla KADİM olarak adlandırılan 'Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi'nin yürütümünde iki yılı aşkın süreyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda (ÇSGB) görevlendirildi. 2008 yılı başında 'Kayıtdışı İstihdamla Mücadelede Geliştirilen Stratejiler, Uygulanan Politikalar ve Gelişmiş Ülke Örnekleri' konulu uzmanlık tezini hazırlayıp, ilgili sınav ve mülakatlarda başarılı olduktan sonra İstihdam Uzmanı olarak İŞKUR Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına atanan TUNÇ, yurtiçi ve yurtdışı pek çok projenin hazırlığında çalıştı. Beş buçuk yıl merkez kadro teşkilatında İstihdam Uzmanı olarak çalışan TUNÇ, 2010 yılında Kaymakamlık Sınavını kazanarak İçişleri Bakanlığına intisap etti.
        
        Hatay İli Kaymakam Adayı olarak İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirliği Sınıfına intisap eden TUNÇ, Hatay İlinde Valilik Stajını, Ankara İli Çubuk İlçesinde Kaymakam Refikliğini, Samsun İli ve ilgili ilçelerinde Mülkiye Teftiş Stajını tamamladı. Sırasıyla Uşak (Sivaslı İlçesi), Tokat (Yeşilyurt İlçesi) ve Sinop (Durağan İlçesinde) Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulundu.
 

        
        Haziran 2014- Aralık 2016 tarihleri arasında Karaisalı İlçe Kaymakamı,2016-2018 tarihleri arasında Marmara İlçe Kaymakamı olarak hizmet sunmuş olup 1 Eylül 2018 Tarihli Mülki İdare Amirliği Kararnamesi ile ilçemize atanmış olup  13 Eylül 2018 tarihinden beri ilçemizde göreve devam etmektedir.